Szczegóły projektu
projekt osiedlowy

Numer projektu

72

1

Roboczy

2

Wysł. do akceptacji

3

Niekompletny

4

Kompletny

5

Przyjęty

6

Weryfikacja

7

Niezakwalif.

8

Zakwalif.

9

Wybrany do real.

10

W trakcie real.

11

Zrealizowany

Nazwa projektu

Fontanna w Parku na Zdunach

Lokalizacja
(52.54946732164503, 19.67194461787585)
Nazwa osiedla Skarpa
Ulica Park na Zdunach ul. Kazimierza Wielkiego
Charakter projektu projekt osiedlowy
Kategorie projektu zdrowie
infrastruktura
edukacja
Potencjalni użytkownicy projektu dzieci
młodzież
dorośli
Krótki opis projektu
(zostanie podany do publicznej wiadomości)
Fontanna posadzkowa typu DRY PLAZA bez lustra wody - fontanna kąpielowa, mokry chodnik, strzelająca w górę (3-4 wodotryski), sterowana elektronicznie, oświetlona wielokolorowymi reflektorami, zbudowana w miejscu starej, nieczynnej fontanny w Parku na Zdunach. Fontanna uatrakcyjni miejsce wypoczynku płocczan korzystających z parku wracających znad Zalewu Sobótka, korzystających ze ścieżki rowerowej przylegającej do parku, stanie się pluskowiskiem dla dzieci i wodopojem dla fauny i flory.
Opis

Fontanna posadzkowa typu DRY PLAZA bez lustra wody - fontanna kąpielowa, mokry chodnik, strzelająca w górę (3-4 wodotryski), sterowana elektronicznie, oświetlona wielokolorowymi reflektorami, zbudowana w miejscu starej, nieczynnej fontanny w Parku na Zdunach. Fontanna uatrakcyjni miejsce wypoczynku płocczan korzystających z parku wracających znad Zalewu Sobótka, korzystających ze ścieżki rowerowej przylegającej do parku, stanie się pluskowiskiem dla dzieci i wodopojem dla fauny i flory.

Pełna charakterystyka projektu
(w tym opis sposobu zapewnienia ogólnodostępności projektu)

Fontanna posadzkowa typu DRY PLAZA, brak widocznego zbiornika wodnego tzw. sucha fontanna. pojemniki fontanny wykonane ze stali nierdzewnej AISI/304, pokrywy także ze stali nierdzewnej, odporne na nacisk przechodzących ludzi, kapielisko, mokry chodnik. Fontanna posadzkowa strzelająca, sterowana elektornicznie, oświetlona wielokolorowymi reflektorami opartymi na dyszach LED lub halogenowymi. Fontanna, która może służyć jako pluskowisko dla dzieci - dzieci biegają miedzy strumieniami wody. Miejsce lokalizacji park na Zdunach.

Informacje szczególowe: dysze i oświetleni umieszczone sa w płytach kamiennych, przykrywających nieckę fontanny. Dry Plaza moze mieć obraz wodny dynamiczny, gdzei każdy strumień sterowany jest oddzielnie lub statyczny bez sterowania. Oswietlenie każdej dyszy może być sterowane też oddzielnie, co umozliwia stworzenie zmiennego pokazu 0 światła i wody. Podstawowe sposoby wykonania fontanny Dry Plaza:

- Wariant 1 - z pompami umieszczonymi w komorze pompowej, gdzie dynamika strumieni fontanny sterują falowniki pomp lub dynamiki przerywacze strumienia. Moduły Dry Plaza podwieszane sa pod płytami przykrywającymi nieckę fontanny. W przypadku gdy niemożliwe jest wybudowanie niecki pod płytą fontanny mozna zastosować moduły Dry Plaza z niszą montażową. Woda w fontannie w obydwu przypadkach filtrowana jest przez zestaw filtracyjny z filtrem piaskowym umieszczonym w komorze pompowej. Obieg filtracyjny jest miezależny od obiegu pompowego.

(źródło - http://fontanny.waw.pl/wp-content/uploads/2016/11/katalog-dry-plaza-2017.pdf)

Uzasadnienie projektu należy przedstawić zgodnie z punktami:
1. Cel i potrzeba realizacji projektu;
2. Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców;
3. Atrakcyjność projektu.

Dla mieszkńców współczesnych miast jedną z najlepszych potreb jest wypoczynek i obcowanie z przyrodą. Po wielu godzinach spędzonych w uciązliwych arunkach (w hałasie, w wysokich temperaturach, w zadymionych pomieszczeniach) każdy organizm domaga się wytchnienia. Nic więc dziwnego, że po pracy ludzie często poszukują miejsc spokojncyh i zaciszonych. Szczególną rolę odgrywają w tym względzie miejskie strefy zieleni. Są nimi parki - na Skaripe, Park na Zdunach, ogrody, wszelkiego rodzaju skwery i zieleńce wypełnione drzewami, krzewami, kwiatami. Pozytywny wpływ na samopoczucie ma również woda (KOŻUCHOWSKI 2005). Poprawia estetykę krajobrazu, ale nie tylko. Stanowi też źródło bodźców: dźwiekowychj (np. szum fal), zapachowych (zapach jodu nad morzem), smakowych (smak wody z górskiego strumienia), a także czuciowo-dotykocy (np. orzeźwiające oddziaływanie chłodnej wody). Taki jej odbiór przez nasze zmysły ułtwia relaks i wypoczynke. Aby wykorzystać te zalety wody od wielu lat jest ona stosowana w coraz to nowocześniejszych układach i formach. Jedną z najstarszych są fontanny. I dlatego właśnie w miejiscu wskazanym, gdzie zbiegają się szlaki: rowerowy, pieszowy,w miejscu wypoczynku proponuję w/w fontannę. Dodatkowym argumentem jest fakt, że we wskazanem miej lokalizacji była fontanna wykonana przez MZPR, obecnie zasypana i przekształcona w klomb. Fontanna poprawi nie tylko estetykę otoczenia, wyklształci mikroklimat, bedzie miejscem odpoczynku i relaksacji dla ludzi oraz wodopojem dla fauny i flory.

Łączny szacunkowy koszt realizacji projektu
L.p. Składowe projektu Koszt
1  pompa fontannowa na npięcie bezpieczne 24 VDC sterowana protokołem DXM o wysokości obrazu wodnego do 2.5m w zależności od uzytej dyszy  
2  duży filtr ze stali nierdzewnej o wielkości oczka 3mm  
3  dysza fontannowa, np. punktowa, pieniąca, pionowy Jet, wielostrumieniowa lub podobna  
4  oświetlenie: dla wersji MAXI śr. 350mm - 1 ring HG 18 LED (moc do 30W) dla wersji MIDI śr. 280mm - 1 lub 2 lampy HQS 03 LED (moc 1-2 x 3W) dla wersji MINI śr. 250 mm - 1 ring HQ 2509 FD - 9 LED (moc 9W)  
5  tarcza maskująca gr. 3-4mm ze stali inox umożliwiająca trwały montaż agragatu w płycie chodnika  
6  zbiornik, komora, elektryka, hydaulika, prace ziemne  
7    
8    
9    
10    
RAZEM:  200 000
Szacunkowe koszty generowane przez projekt w kolejnych latach
(np. wynagrodzenie, remont, opłaty za media, sprzątanie)
L.p. Rodzaj generowanych kosztów Koszt
1  Konserwacja i utrzymanie - roczne (12x1500zł) 18 000
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
RAZEM:  18 000
Przewidywany wpływ projektu na istniejącą zieleń, w tym przewidywana wycinka drzew i krzewów
Załączniki
(mapy, fotografie, wizualizacje, rysunki, szkice i inne dokumenty istotne dla zgłaszanego projektu)
Folder:
Projekt zaakceptowany TAK
Pomysłodawca Mieszkaniec
Ocena opisowa ocena: pozytywna
Data dodania 2017-07-11 12:24:29
Data przyjęcia 2017-09-08 13:25:01
Data modyfikacji 2017-09-08 13:25:01
Powrót