Szczegóły projektu
projekt ogólnomiejski

Numer projektu

65

1

Roboczy

2

Wysł. do akceptacji

3

Niekompletny

4

Kompletny

5

Przyjęty

6

Weryfikacja

7

Niezakwalif.

8

Zakwalif.

9

Wybrany do real.

10

W trakcie real.

11

Zrealizowany

Nazwa projektu

HappyDog Park

Lokalizacja
(52.54519958096804, 19.678586483132676)
Ulica Rybaki (w pobliżu KM Sobótka)
Charakter projektu projekt ogólnomiejski
Kategorie projektu zdrowie
infrastruktura
sport
Potencjalni użytkownicy projektu zwierzęta
inni
Krótki opis projektu
(zostanie podany do publicznej wiadomości)
Projekt HappyDog Park zakłada budowę placu zabaw i tresury dla psów w pobliżu Kąpieliska Miejskiego Sobótka (między jeziorem a alejkami dla spacerowiczów). Na ogrodzonym terenie znajdą się tory z przeszkodami, obręcze, równoważnie, kładki, płotki, tuby, platformy itd. Plac będzie zawierał elementy przeznaczone do sportowego i charakterologicznego rozwoju czworonoga, a przede wszystkim będzie to miejsce treningu, rekreacji i aktywnego wypoczynku dla Płocczan i ich pupili. Podobne miejsca są już w wielu większych i średnich miastach w Polsce, gdzie z powodzeniem spełniają swoją rolę.
Opis

Projekt HappyDog Park zakłada budowę placu zabaw i tresury dla psów w pobliżu Kąpieliska Miejskiego Sobótka (między jeziorem a alejkami dla spacerowiczów). Na ogrodzonym terenie znajdą się tory z przeszkodami, obręcze, równoważnie, kładki, płotki, tuby, platformy itd. Plac będzie zawierał elementy przeznaczone do sportowego i charakterologicznego rozwoju czworonoga, a przede wszystkim będzie to miejsce treningu, rekreacji i aktywnego wypoczynku dla Płocczan i ich pupili. Podobne miejsca są już w wielu większych i średnich miastach w Polsce, gdzie z powodzeniem spełniają swoją rolę.

Pełna charakterystyka projektu
(w tym opis sposobu zapewnienia ogólnodostępności projektu)

 

Płock jest miastem, w którym wiele rodzin posiada psa. Szacuje się, że na cztery rodziny przypada jeden czworonóg. W Płocku nie ma wytyczonych miejsc, przeznaczonych do sportowej aktywności zwierząt. Właściciele czworonogów nie mają możliwości efektywnego spędzania czasu wraz ze swoimi pupilami w mieście. Z uwagi na uwarunkowania prawne i bezpieczeństwo, psy w miejscach publicznych muszą spacerować pod opieką właścicieli (w kagańcach i na smyczy). Brak miejsc rekreacji dla zwierząt powoduje problemy zdrowotne (m.in. nadwaga, choroby krążenia u psów). Plac zabaw dla psów byłby doskonałą odpowiedzią na istniejące potrzeby czworonogów i ich właścicieli.

 

Dodatkowym atutem jest lokalizacja. Z jednej strony z daleka od terenów zabudowanych, gdzie hałas (szczekanie, komendy) utrudniałyby codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Z drugiej, teren ten jest miejscem zielonym, z funkcją rekreacji, gdzie mieszkańcy Płocka uprawiają sporty, spacerują itd. W związku z tym podana lokalizacja doskonale wpisywałaby się w charakter projektu. Byłaby naturalnym i atrakcyjnym uzupełnieniem dotychczasowych funkcji wskazanego obszaru.

 

W założeniu plac obejmowałby obszar ok. 1500 m2. Byłby to teren ogrodzony, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym poza ogrodzeniem. W ramach oszczędności kosztów, rezygnuje się z pokrycia terenu murawą. Nawierzchnia, która występuje na tym terenie (piasek) byłaby wystarczająca i w optymalny sposób spełniałaby niezbędne wymagania. Takie rozwiązanie przyczyni się do redukcji kosztów późniejszego utrzymania obiektu – brak konieczności przycinania trawy, czy dosiewania ubytków nawierzchni. Na wskazanym obszarze rozlokowano by elementy infrastruktury m.in. obręcze, tunele, tuby, drążki do przeskoków, słupki do slalomu, płotki do skoków, labirynt, kładki, platformy i równoważnie. Plac ponadto zaopatrzony byłby w ławki dla właścicieli, wieszaki na smycz, kosze na odchody itd. Przykładowy katalog proponowanego asortymentu można zobaczyć na stronie http://www.wybiegdlapsa.pl/.

 

Na placu obowiązywałby regulamin (wywieszony przy wejściu), którego właściciele psów musieliby przestrzegać. Korzystanie z placu byłoby nieodpłatne. W celu ograniczenia kosztów nie przewiduje się podłączenia bieżącej wody oraz energii elektrycznej do oświetlenia terenu (informacyjnie: ok. 50 metrów od proponowanej lokalizacji placu znajduje się linia wodociągowa – hydrant strażacki; alejki w pobliżu placu są oświetlone za pomocą energii elektrycznej).

 

Projekt byłby zrealizowany na terenie stanowiącym mienie Gminy Miasta Płock. Właścicielem obiektu byłaby Gmina Miasto Płock. Projekt wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płock do 2022 roku oraz dokumenty wynikające ze Strategii. Projekt jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Uzasadnienie projektu należy przedstawić zgodnie z punktami:
1. Cel i potrzeba realizacji projektu;
2. Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców;
3. Atrakcyjność projektu.

1.     Płock jest miastem, w którym wiele rodzin posiada psa. Szacuje się, że na pięć rodzin przypada jeden czworonóg. W Płocku nie ma wytyczonych miejsc, przeznaczonych do sportowej aktywności zwierząt. Właściciele czworonogów nie mają możliwości efektywnego spędzania czasu wraz ze swoimi pupilami w mieście. Z uwagi na uwarunkowania prawne i bezpieczeństwo, psy w miejscach publicznych muszą spacerować pod opieką właścicieli (w kagańcach i na smyczy). Brak miejsc rekreacji dla zwierząt powoduje problemy zdrowotne (m.in. nadwaga, choroby krążenia u psów). Plac zabaw dla psów byłby doskonałą odpowiedzią na istniejące potrzeby czworonogów i ich właścicieli.

2.     Realizacja projektu przyczyni się:

- ograniczy hałas na osiedlach spowodowany spędzaniem czasu ze zwierzętami na terenie blokowisk (szczekanie, komendy)

- podniesie bezpieczeństwo

- uatrakcyjni jakość mieszkania w mieście

- spowoduje uatrakcyjnienie terenów płockiego nabrzeża dla mieszkańców posiadających psy

- stworzy miejsce dla rozwoju fizycznego i psychicznego czworonoga, co przełoży się na zwiększoną aktywność fizyczną właścicieli (aspekt zdrowotny)

3.     W Płocku nie ma placu dla zwierząt. W wielu średnich i dużych miastach w Polsce takie miejsca już funkcjonują i cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem mieszkańców. Płock z uwagi na znaczną ilość czworonogów oraz dużą liczbę zwartych blokowisk jest doskonałym miejscem do wdrożenia projektu. Stworzy to szansę na wyjście z terenu osiedla i spędzenie czasu „na sportowo” ze swoim pupilem na płockim nabrzeżu (jedna z najatrakcyjniejszych części miasta). Dodatkowym atutem jest lokalizacja. Z jednej strony z daleka od terenów zabudowanych, gdzie hałas (szczekanie, komendy) utrudniałby codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Z drugiej, teren ten jest miejscem zielonym, z funkcją rekreacji, gdzie mieszkańcy Płocka uprawiają sporty, spacerują itd. W związku z tym podana lokalizacja doskonale wpisywałaby się w charakter projektu. Byłaby naturalnym i atrakcyjnym uzupełnieniem dotychczasowych funkcji wskazanego obszaru.

Łączny szacunkowy koszt realizacji projektu
L.p. Składowe projektu Koszt
1 Ogrodzenie wraz z postawieniem 15 000
2

Przeszkody (obręcze, tunele, tuby, drążki do przeskoków, słupki do slalomu, płotki do skoków, labirynt, kładki, platformy i równoważnie) – transport i montaż wliczone w cenę - 80 000

Pozostała infrastruktura (ławki dla właścicieli, wieszaki na smycz, kosze na odchody, tablica z regulaminem) - 10 000

RAZEM 110 000

Szacunkowe koszty generowane przez projekt w kolejnych latach
(np. wynagrodzenie, remont, opłaty za media, sprzątanie)
L.p. Rodzaj generowanych kosztów Koszt
1 Sprzątanie z wywozem odchodów zwierzęcych (szacunkowo na rok) 2 000
2

Remonty (szacunkowo na rok)- 1 000

Toalety przenośne typu ToiToi dwie sztuki (szacunkowo na rok)- 4 000

RAZEM 7 000

 

Przewidywany wpływ projektu na istniejącą zieleń, w tym przewidywana wycinka drzew i krzewów
Załączniki
(mapy, fotografie, wizualizacje, rysunki, szkice i inne dokumenty istotne dla zgłaszanego projektu)
Folder:
Projekt zaakceptowany TAK
Pomysłodawca Grupa Mieszkańców
Ocena opisowa ocena: pozytywna
Data dodania 2017-07-10 09:33:39
Data przyjęcia 2017-09-08 13:14:35
Data modyfikacji 2017-09-08 13:14:35
Powrót